Δεν τα κατάφερε τελικά το Κόμμα του Brexit του Νάιτζελ Φαράζ να καταλάβει μια έδρα στη Βουλή των Κοινοτήτων, μετά τις επαναληπτικές εκλογές που διεξήχθησαν στο Πίτερμπρο.
Ο υποψήφιος του Κόμματος του Μπρέξιτ, ο Μάικ Γκριν, επιχειρηματίας στην περιοχή, περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με σχεδόν το 29% των ψήφων (9.801), πίσω από την υποψήφια των Εργατικών Λίσα Φορμπς, η οποία συγκέντρωσε το 31% των ψήφων (10.484). Η διαφορά πάντως ήταν οριακή (683 ψήφοι).
Το κυβερνών κόμμα των Συντηρητικών βγήκε τρίτο στην ψηφοφορία (με το 21% των ψήφων ή 7.243 ψήφους), ενώ οι Φιλελεύθεροι Δημοκράτες, φιλοευρωπαϊκό κόμμα, ήταν τέταρτο (12%).
Η έκβαση της αναμέτρησης χαρακτηρίζεται ήττα για το Κόμμα του Brexit, που ιδρύθηκε πριν από λίγους μήνες αλλά επικράτησε με διαφορά στις ευρωεκλογές στα τέλη Μαΐου, προσελκύοντας το 31,6% των ψήφων.
Η συγκεκριμένη εκλογική περιφέρεια είχε ταχθεί υπέρ της αποχώρησης από την ΕΕ με 61% έναντι 39% το 2016.
«Το γεγονός ότι το Κόμμα του Μπρέξιτ απορρίφθηκε εδώ στο Πίτερμπρο δείχνει ότι οι πολιτικές του διχασμού δεν θα νικήσουν», έκρινε από την πλευρά της η Φορμπς στην επινίκια ομιλία της.