Με νίκη συνδύασε την πρώτη εμφάνισή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες το Νότιο Σουδάν

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Η εθνική μπάσκετ των ανδρών του Νοτίου Σουδάν ξεκίνησε με νίκη, 90-79, επί του Πουέρτο Ρίκο.

Στην πρώτη παρουσία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η εθνική μπάσκετ των ανδρών του Νοτίου Σουδάν ξεκίνησε με νίκη, 90-79, επί του Πουέρτο Ρίκο, στην πρεμιέρα των αναμετρήσεων του 3ου ομίλου, στη Λιλ. Αν και βρέθηκαν στο -8 (20-28) με το τέλος της 1ης περιόδου και στο -6 (48-54) στο ημίχρονο, οι παίκτες του Ρόγιαλ Αϊβι, απάντησαν με επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο για να προσπεράσουν με 71-69 στο 30ό λεπτό και ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 15-4 (!) για να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη.

Ο 26χρονος ΝΒΑερ, Κάρλικ Τζόουνς και σούπερ σταρ του Νοτίου Σουδάν, ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά σημειώνοντας 19 πόντους, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 6 ασίστ. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Μαριαλ Σαγιόκ με 15 πόντους, ενώ από 12 πόντους πρόσθεσαν οι Νουνι Ομότ και Μπουλ Κουόλ. O Πίτερ Τζοκ που αγωνίζεται στον Καναδά και τους Οττάβα Μπλακ Τζακς πρόσθεσε 11 πόντους για το Νότιο Σουδάν.

Ο Χοσέ Αλβαράδο των Νιου Όρλιανς Πέλικανς αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Πουέρτο Ρίκο, με 26 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Τρεμόντ Ουότερς (και 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 48-54, 71-69, 90-79

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.