Τέλος διαδρομής για την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ: Λύγισε στη μάχη με τη Γερμανία - Ήττα με 76-63

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο και έμεινε εκτός συνέχειας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Εθνική Ελλάδας έχασε στη μεγάλη μάχη με τη Γερμανία με σκορ 76-63 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ελλάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην παντοδύναμη Γερμανία, προηγήθηκε με δώδεκα στην πρώτη περίοδο, όμως έμεινε από δυνάμεις και πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο, που είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί με 76-63 και να μείνει εκτός συνέχειας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Κορυφαίος των Γερμανών με 18 πόντους αναδείχθηκε ο Φραντς Βάγκνερ ενώ με 22 πόντους, πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του αγώνα Γαλλία-Καναδάς (σήμερα στις 19:00) την Παρασκευή (8/8).

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.