Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη 10η θέση στα 10 χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης ο Άλκης Κυνηγάκης

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Ο Άλκης Κυνηγάκης έπεσε στα βρώμικα νερά του Σηκουάνα και στην κούρσα των 10 χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, τερματίζοντας στη 10η θέση.

Ο Άλκης Κυνηγάκης δεν μπόρεσε να βγάλει αυτό που φιλοδοξούσε στην κούρσα των 10 χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, στα νερά του Σηκουάνα.

Ο 26χρονος κολυμβητής από τη Λήμνο, στη 2η παρουσία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες τερμάτισε στη 10η θέση, με 1ώρ.52:37,2.

Μετά την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, την 6η στο παγκόσμιο της Φουκουόκα και την 6η στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου, ο Κυνηγάκης αναζητούσε το κάτι παραπάνω, όμως αυτό δεν ήρθε.

Ο Κυνηγάκης πέρασε 10ος στα 800μ., ήταν 5ος στα 1.500μ. και 8ος στα 2,5 χλμ., 9,8 δευτερόλεπτα από την κορυφή.

Ανέβηκε στην 5η θέση με την ολοκλήρωση της 2ης στροφής στα 4,2 χλμ., αλλά στη συνέχεια άρχισε να μένει πίσω από την ομάδα των τεσσάρων, πέντε κολυμβητών που οδηγούσαν την κούρσα.

Στα μισά της απόστασης ήταν 8ος, στα 12,6 δευτερόλεπτα από την κορυφή και στα 8,3 χλμ. βρισκόταν στην 9η θέση, υποχωρώντας στα 18,7 δευτερόλεπτα και στα τελευταία 800μ. πέρασε στην 9η θέση, ευρισκόμενος στα 27,3 πλέον δευτερόλεπτα από τους προπορευόμενους, ολοκληρώνοντας τον αγώνα του στη 10η θέση, σε απόσταση ενός λεπτού και 44 δευτερολέπτων από τον νικητή.

Αυτός ήταν ο Κριστόφ Ρασόφσκι, ο Πολωνός μετά τη 2η θέση στο Τόκιο, τώρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Από τα 2,5 χλμ. οδήγησε την κούρσα, άντεξε στις επιθέσεις, τερματίζοντας σε 1ώρ.50:52,7.

Σε διαφορά 2,1 δευτερολέπτων ακολούθησε ο Γερμανός, Όλιβερ Κλέμετ (1ώρ.50:54,8), ενώ ο άλλος σπουδαίος Ούγγρος του αγωνίσματος, ο Νταβίντ Μπέτλεχεμ πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Πηγή: Gazzetta.gr

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.