Εκτός τελικού στο σκητ Μίτας και Χαλκιαδάκης

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
ΟΙ Έλληνες αθλητές της σκοποβολής δεν κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Μάκης Μίτας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του σκητ της σκοποβολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στο Σατορού. Ο 39χρονος σκοπευτής, ο οποίος ήταν όγδοος με την ολοκλήρωση του πρώτου σκέλους του προκριματικού (73/75 βολές), είχε 48/50 βολές στο δεύτερο σκέλος του προκριματικού (24/25 και 24/25), το οποίο διεξήχθη σήμερα, και με 121/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 11ος, μένοντας εκτός της εξάδας που πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Στον προκριματικό του σκητ μετείχε και δεύτερος Έλληνας αθλητής, ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης, ο οποίος ήταν 12ος μετά το πρώτο σκέλος του προκριματικού (72/75 βολές). Σήμερα ο 27χρονος πρωταθλητής είχε 46/50 βολές (23/25 και 23/25) και με 118/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 19ος, μένοντας και αυτός εκτός της εξάδας που συνεχίζει στον τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μίτας έχασε στις... λεπτομέρειες το «εισιτήριο» για τον τελικό, καθώς η πρόκριση «έκλεισε» στις 122/125 βολές. Για την ιστορία, την εξάδα του τελικού συνθέτουν οι Κόνερ Λιν Πρινς (ΗΠΑ, 124), Ταμάρο Κασάντρο (Ιταλία, 124), Μενγκ Γιουάν Λι (Κινεζική Ταϊπέι, 124), Βίνσεντ Χάνκοκ (ΗΠΑ, 123), Στέφαν Νίλσον (Σουηδία, 122) και Νικολας Πατσέκο Εσπινόσα (Περού, 122). Διεξήχθη αγώνας διαβάθμισης (shoot-off) μεταξύ των πρώτων τριών της κατάταξης, με τον Πρινς να κατακτά την πρώτη θέση (είχε 12 εύστοχες βολές, έναντι 11 του Κασάντρο και επτά του Λι), ενώ οι 124 εύστοχες βολές αποτελούν ισοφάριση του ρεκόρ για προκριματικό Ολυμπιακών Αγώνων. Επίσης, διεξήχθη αγώνας διαβάθμισης και για τις τελευταίες δύο θέσεις της εξάδας, καθώς συνολικά πέντε σκοπευτές είχαν 122/125 βολές, με τους Νίλσον (+6) και Πατσέκο Εσπινόσα (+5) να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.