Συνεχίζονται την Τετάρτη οι έρευνες των δυνάμενων του Λιμενικού Σώματος για τον εντοπισμό αγνοουμένων στο πολύνεκρο ναυάγιο με πρόσφυγες και μετανάστες που σημειώθηκε την περασμένη εβδομάδα ανοιχτά της Πύλου.
Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση του Λιμενικού, «το Πλοίο Ανοιχτής Θαλάσσης (Π.Α.Θ.) Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ. εντόπισε, βραδινές ώρες χθες, μία σορό στην ανωτέρω περιοχή, την περισυνέλεξε και την μετέφερε στον λιμένα Καλαμάτας.
Μέχρι στιγμής έχουν διασωθεί 104 αλλοδαποί και έχουν ανασυρθεί 82 σοροί, ενώ στην περιοχή επιχειρούν Πλοίο Ανοιχτής Θαλάσσης (Π.Α.Θ.) Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., μία φρεγάτα Π.Ν., 4 παραπλέοντα πλοία, καθώς και ένα αεροσκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Σημειώνεται ότι οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή είναι άνεμοι βορειοδυτικοί εντάσεως 4 BF.
Αναφορικά με τους 9) συλληφθέντες, γνωρίζεται ότι διατάχθηκε η προσωρινή κράτηση τους. Οι ανωτέρω παραδόθηκαν σε στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. για τη μεταγωγή τους σε κατάστημα κράτησης».