Το Σαλόνι Αυτοκινήτου του Παρισιού αποτελεί έως τις 23 Οκτωβρίου το επίκεντρο της παγκόσμιας αυτοκίνησης, καθώς πολλοί κατασκευαστές παρουσιάζουν τα νέα τους μοντέλα αλλά και τα μελλοντικά τους πλάνα. Ο Όμιλος Stellantis, τέταρτος μεγαλύτερος κατασκευαστής αυτοκινήτων διεθνώς, συμμετείχε με τις Peugeot, Citroen, Jeep και DS Automobiles.
Το «παρών» στο περίπτερο της Stellantis έδωσε ο Πρόεδρος της Γαλλίας. Ο Εμανουέλ Μακρόν ανακοίνωσε μαζί με το Διευθύνοντα Σύμβουλο του Ομίλου, Κάρλος Ταβάρες ότι τα επόμενα ηλεκτρικά μοντέλα της Peugeot θα κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της Μιλούζ, επί γαλλικού εδάφους.
![Κάρλος Ταβάρες - Εμανουέλ Μακρόν (Πηγή: Stellantis)](public://2022-10/stellantis-macron-paris-2022-1.jpg)
Πρόκειται για τα e-308, e-308 station wagon και e-408, τα οποία θα εξασφαλίσουν χιλιάδες θέσεις εργασίας τα επόμενα χρόνια. «Επιλέγοντας το εργοστάσιο της Μιλούζ, η Stellantis επιβεβαιώνει ότι εξασφαλίζει το μέλλον των βιομηχανικών μονάδων της Γαλλίας και στην εποχή μετά τους κινητήρες εσωτερικής καύσης. Η δέσμευσή μας να καταστούμε ανθρακικά ουδέτεροι το 2028, πριν τους ανταγωνιστές μας, ωφελεί τη Γαλλία», δήλωσε ο Ταβάρες. Έως το 2024 θα κατασκευάζονται στη Γαλλία συνολικά 12 ηλεκτρικά μοντέλα σε 5 εργοστάσια, με ετήσια παραγωγής 1 εκατ. οχημάτων.
Από την πλευρά του ο Μακρόν ανακοίνωσε ότι το στρατηγικό πλάνο France 2030 προβλέπει τη δημιουργία 100% ηλεκτρικής αυτοκινητοβιομηχανίας, με ετήσια παραγωγή 2 εκατ. οχημάτων στη Γαλλία.