Στίβος - Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Ασημένιο μετάλλιο για τον Καραλή, με άλμα στα 5,87μ και νέο ατομικό ρεκόρ

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Καταπληκτικός Εμμανουήλ Καραλής, αναδείχθηκε δευτεραθλητής Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου.

Δευτεραθλητής Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Καραλής.

Ο «χάλκινος» στο Παγκόσμιο κλειστού του 2024, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα του, περνώντας με την πρώτη το 5,50μ έχοντας αφήσει νωρίτερα το 5,35μ. Έπειτα, μπήκε στο 5,65 για να το περάσει με την πρώτη, ενώ το ίδιο έκανε και στο 5,75μ.

Στο 5,82μ, ο Καραλής χρειάστηκε δύο προσπάθειες για να το περάσει και έπειτα ο πήχης ανέβηκε στο 5,87μ, ένα ύψος που δεν είχε περάσει ποτέ ξανά μιας και το ρεκόρ του ήταν 5,86μ.

Ο «Μανόλο» έκανε ένα καταπληκτικό άλμα, πέρασε το 5,87μ με την πρώτη και έκανε νέο ατομικό ρεκόρ, για να αγκαλιάσει το μετάλλιο. Τότε, οι Ζέρνικελ, Σασμά και Κολέ που διεκδικούσαν επίσης μία θέση στο βάθρο έριξαν από τρεις φορές το 5,87μ και έτσι ο Καραλής εξασφάλισε το αργυρό και έμεινε να αγωνίζεται μόνος με τον Ντουπλάντις.