Σήμερα αγάπη μόνο. Να, έτσι όπως λέει γλυκά ο βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ - ΠΣ στην Α’ Θεσσαλονίκης Χρήστος Γιαννούλης στον Πρόεδρο Αλέξη, να μην τον υπολογίζει για τις αυτοδιοικητικές. Έγκωσε ο άνθρωπος. «Μακριά από κομματικούς εγωισμούς, να συγκροτηθεί ένα ευρύτερο προοδευτικό μέτωπο, πολυσυλλεκτικό, στη βάση προγραμματικών θέσεων που στο επίκεντρο τους θα έχουν τις ανάγκες και την ανάπτυξη των τοπικών κοινωνιών. Δεν θα είμαι υποψήφιος στις Περιφερειακές εκλογές, έχω όμως την ανάγκη να τονίσω πως ο χρόνος έχει ήδη αρχίσει να μετρά αντίστροφα, γι’ αυτό απαιτείται εγρήγορση ώστε να επιτευχθεί η σύγκλιση των προοδευτικών δυνάμεων, όχι μόνο στην Κεντρική Μακεδονία, αλλά σε όλη τη χώρα». Η δήλωση δεν είναι φρέσκια. Όμως περίμενα την κατάλληλη ευκαιρία να την προβάλλω. Είναι νομίζω, υπόδειγμα, του πως να πεις με αγάπη και γλύκα πάντα, στον αρχηγό σου, να βρει στο προοδευτικό τόξο άλλον υποψήφιο να δώσει την μάχη της Περιφέρειας. Και τι καλύτερο από την μέρα του Αγίου Βαλεντίνου;
Εμφύλιος στις ΟΜ
Ο αγαπησιάρικος τόνος Γιαννούλη πάντως, δεν έχει καμία σχέση με την αιματοχυσία στη βάση του ΣΥΡΙΖΑ που εξελίσσεται σε κανονικό εμφύλιο. Ο έρμος ο Σταθάκης για παράδειγμα, οργάνωσε την παρουσίαση των θέσεων του Συνεδρίου, στην Οργάνωση Μελών Γαλατσίου (ΟΜ). Σε σύνολο 333 εγγεγραμμένων, εμφανίστηκαν 31. Οι παλιές καραβάνες που συμμετέχουν ενεργά στο διάλογο, κλπ κλπ πνέουν μένεα για όσους εγγράφονται, αλλά δεν τους βλέπει κανείς. Και να μην ανοίξουν και το στόμα τους για τις συνδρομές, και το πως πληρώνονται οι λογαριασμοί και τα έξοδα στις ΟΜ. Αρκετοί από τους άφαντους πάντως, δεν πολυσκάνε. Γνωρίζουν πως το σημαντικό, είναι το «ναι σε όλα», σε όσα προτείνει ο Πρόεδρος.
Αναντικατάστατος
Μιλώντας για λογαριασμούς και έξοδα, σημειώνω την πρόσθετη δυσκολία μέσα σε όλα, του Αλέξη Τσίπρα με την απώλεια του Μίμη Δαρειώτη. Γλυκός και ιδιαίτερος άνθρωπος, με αντιστασιακές περγαμηνές, έγινε γνωστός σε ευρύτερα κοινά με την κατάθεσή του στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για την χρηματοδότηση των κομμάτων. Μέχρι τότε, τον γνώριζαν μόνο οι σύντροφοί του. Ακέραιος χαρακτήρας, είχε την ευθύνη των οικονομικών του Συνασπισμού και αργότερα του ΣΥΡΙΖΑ, και ο Αλέξης το κεφάλι του ήσυχο. Ο Δαρειώτης «έκοβε» κάθε πρόταση για σπατάλες, παράλογα αιτήματα, τολμηρά ανοίγματα π.χ. στο χώρο των κομματικών ΜΜΕ. Στην πολιτική του κηδεία παρευρέθηκε το όλον του χώρου.
Στα άδυτα του καραμανλισμού
![](public://2022-02/theodorik-karam.jpg)
Σε απολύτως αγαπησιάρικο κλίμα η επίσκεψη Θεοδωρικάκου στα άδυτα του καραμανλισμού: στην οικία Καραμανλή στην Πρώτη Σερρών με οικοδεσπότη, έναν Κώστα Καραμανλή - τον υπουργό Μεταφορών και Υποδομών. Οι δυο υπουργοί, ένοιωσαν την ανάγκη να εκπέμψουν μήνυμα μετά την γκάφα διαστάσεων κομήτη Bernardinelli-Bernstein των Πέτρου Δούκα, Σπήλιου Λιβανού και Ανδρέα Λυκουρέντζου στην Σπάρτη. Το μήνυμα αμφίπλευρο: και στο εσωτερικό (των γαλάζιων), και στο εξωτερικό (στην οξύτητα της αντιπαράθεσης). Όπως είπε ο ΚΚ, «το έργο της παράταξης και του ιδρυτή της είναι πάνω απ’ όλα ο μεστός λόγος, το μέτρο, ο ορθός λόγος, το να τον αφήσουμε πίσω τους διχασμούς και να κοιτάξουμε μπροστά. Αυτό κάνει η παράταξή μας, αυτό κάνει ο Πρωθυπουργός μας και αυτό κάνουμε όλοι όσοι υπηρετούμε αυτή την παράταξη». Βέβαια, δεν ξέρω πόσο θα ήταν ίδιος ο τόνος, αν π.χ. δέχονταν ένας από τους δυο την επίθεση που δέχεται ο υπουργός Ανάπτυξης Άδωνις Γεωργιάδης από τον ΣΥΡΙΖΑ, ενώ έχει αποφανθεί η δικαιοσύνη.
Ταξίδια
Βελιγράδι, Βρυξέλλες, Μόναχο στην ατζέντα του Πρωθυπουργού αυτή την εβδομάδα. Συνέχεια της περιοδείας στα Βαλκάνια, το Βελιγράδι, κι ενώ όλοι κρατούν την ανάσα τους για Ουκρανία. Η δε Γερμανία μοιάζει σα να κινείται σε slow motion γενικώς. Σα να έπαθε σοκ με το ενεργειακό και δεν ξέρει τι να κάνει. Τον Σολτς δεν τον έχουν «δει» ακόμα οι Βρυξέλλες. Πέρα από το Ουκρανικό, την Τετάρτη, συζητείται στο ευρωκοινοβούλιο η απόφαση του Δικαστηρίου της ΕΕ για Πολωνία και η διασύνδεση του κράτους Δικαίου με την χρηματοδότηση των κρατών. Η ΕΕ σε σταυροδρόμι, και την ηγεσία καλύπτει (προσωρινά;), ο Μακρόν.
Για τη Φώφη
![](public://2022-02/πολιτικό μνημόσυνο Φωφης 7ο.jpg)
Σε κλίμα αγάπης έγινε μνημόσυνο για την αείμνηστη Φώφη Γεννηματά στο 7ο Διαμέρισμα της Αθήνας. Παρόντες, εκτός από τον σύζυγό της, ο ακλόνητος βουλευτής Α’ Αθηνών Κώστας Σκανδαλίδης, αλλά και το δίδυμο της επικοινωνίας του κόμματος επί Φώφης Παύλος Χρηστίδης και Ζέφη Δημαδάμα. Ο Χρηστίδης, με μαύρο ζιβάγκο, φούντωσε τις φήμες ότι ενδιαφέρεται για Δήμαρχος Αθηναίων. Όλα θα εξαρτηθούν από την αγάπη που του έχει ο Πρόεδρος Ανδρουλάκης. Σε κάθε περίπτωση μέχρι τον Οκτώβριο του ’23 είναι μακρύς ο δρόμος, και θα έχουν προηγηθεί ο εθνικές εκλογές.
Σας φιλώ
Η Πυθία
Διαβάστε περισσότερα άρθρα της στήλης INSIDE OUT
Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.