Πού πιστεύετε ότι καταλήγουν τα ρούχα που πετάμε κάθε φορά που φτιάχνουμε την ντουλάπα μας; Γνωρίζατε ότι ένα από τα σημαντικότερα ζητήματα που δημιουργούνται στη βιομηχανία της μόδας, ως συνέπεια της μαζικής παραγωγής ρούχων και παπουτσιών είναι η εναλλαγή των εμπορευμάτων ένδυσης και υπόδησης με μεγάλη ταχύτητα, από την μία σεζόν στην επόμενη, οδηγώντας στην υπερσυσσώρευσή τους στις χωματερές και στην επιβάρυνση του περιβάλλοντος;
Για να καταλάβετε καλύτερα το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος ας μιλήσουμε με αριθμούς: Είναι γεγονός πως μεταξύ 5% και 10% των παγκόσμιων εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου παράγονται από τη βιομηχανία της μόδας. Παράλληλα, η συντριπτική πλειοψηφία των ρούχων που πετάμε (περίπου το 80%) παραμένει σε χωματερές για περισσότερα από 200 χρόνια, όπου γίνεται η αποσύνθεσή τους. Κατά τη διαδικασία αυτή εκπέμπεται μεθάνιο, ένα βλαβερό αέριο θερμοκηπίου, το οποίο είναι πιο ισχυρό από τον άνθρακα.
Είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να βρούμε βιώσιμες λύσεις, προκειμένου τα ρούχα μας να μην καταλήγουν στις χωματερές. Τι θα λέγατε, λοιπόν, να τους δίναμε μια δεύτερη ζωή; Αυτό ακριβώς κάνει πραγματικότητα η Polygreen, ο ειδικός στην κυκλική οικονομία, μαζί με τα πολυκαταστήματα attica.
![](public://2023-02/polygreen_12.jpg)
Σίγουρα περνώντας από το πολυκατάστημα attica City Link στην οδό Πανεπιστημίου στο κέντρο της Αθήνας, θα έχετε παρατηρήσει πως κάτι έχει αλλάξει. Στις κεντρικές βιτρίνες του πολυκαταστήματος έχουν τοποθετηθεί motivational quotes, μέσω των οποίων Polygreen και attica μάς καλούν να «ανακυκλώσουμε τώρα» και να «δώσουμε μια δεύτερη ζωή στα παλιά μας ρούχα».
Έχοντας άλλωστε ως κεντρικό μήνυμα της καμπάνιας τους το «Waste is not our style», η εταιρεία κυκλικής οικονομίας Polygreen και τα attica έχουν ενώσει τις δυνάμεις τους, με στόχο την ανακύκλωση ρούχων, παπουτσιών και αξεσουάρ. Πώς γίνεται αυτό; Μέσω ενός υπερσύγχρονου Recycling Station που έχει στηθεί στο -1 του πολυκαταστήματος, το οποίο και ανακαλύψαμε από κοντά.
![](public://2023-02/polygreen_20.jpg)
Είναι πολύ εύκολο να βρείτε τον πράσινο σταθμό ανακύκλωσης της Polygreen. Μπαίνοντας στην κεντρική είσοδο του attica, κάνετε δεξιά και κατευθύνεστε προς τα κεντρικά ταμεία. Έπειτα κατεβαίνετε τις κυλιόμενες σκάλες προς το -1, στρίβετε αριστερά και θα τον συναντήσετε στο τέλος του διαδρόμου.
Η σύμπραξη της Polygreen και των attica σηματοδοτεί ουσιαστικά την επέκταση του προγράμματος Just Go Zero, στο πλαίσιο της οποίας τα ήδη χρησιμοποιημένα ρούχα επανεισάγονται στον κύκλο της οικονομίας, ως second hand.
Η νέα διαδικασία συλλογής ρούχων προς επαναχρησιμοποίηση έχει ως βάση δύο πολυκαταστήματα attica στην Αθήνα, (στο ιστορικό κτίριο City Link και στο εμπορικό κέντρο Golden Hall), και άλλα δύο στη Θεσσαλονίκη (στο πολυκατάστημα της Τσιμισκή και στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos).