Διστακτικές κινήσεις και ομαλές διακυμάνσεις καταγράφονται στην πρώτη συνεδρίαση της εβδομάδας στο Χρηματιστήριο, σε ευθυγράμμιση με το κλίμα επιφυλακτικότητας που επικρατεί και στις διεθνείς αγορές, καθώς τα βλέμματα των επενδυτών είναι στραμμένα στις κινήσεις της ΕΚΤ.
Η συντηρητική στάση των επενδυτών αποτυπώνεται και στα χαμηλά επίπεδα τζίρου που μέχρι τις 16:00 δεν έχει ξεπεράσει τα 30 εκατ. ευρώ/
Έτσι, ο Γενικός Δείκτης καταγράφει άνοδο 0,44% στις 905,54 μονάδες, με τον τζίρο στα 27,45 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο 0,32% στις 2.195 μονάδες, ενώ ο τραπεζικός δείκτης ενισχύεται 0,35% στις 564,77 μονάδες.
Από τις τράπεζες, η ΕΤΕ καταγράφει άνοδο 0,72% στα 2,66 ευρώ, η Eurobank καταγράφει οριακές μεταβολές στα 0,798 ευρώ, η Alpha Bank καταγράφει άνοδο 0,91% στα 1,11 ευρώ, και η Πειραιώς κέρδη 0,72% στα 1,536 ευρώ.
Στις μετοχές, στα «βαριά» χαρτιά του FTSE Large Cap σημαντική άνοδο καταγράφουν η ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ στο 1,87% και η Τέρνα Ενεργειακή στο 1,25%. Ακολουθεί η ΔΕΗ στο 1,24%.
Στο «πράσινο» κινούνται η Coca Cola, η Titan και η Ελλάκτωρ.
Ήπια διόρθωση και Μυτιληναίο στο 0,85%, όπως και τη Sarantis.
Απώλειες που ξεπερνούν το 1% καταγράφει η Fourlis.