Κι εκεί που παρακολουθούσα το έργο, ο Πολάκης γιατρός στη Βουλή, μια περίεργη φωτιά τράβηξε την προσοχή μου. Κάτι άντρες πετάνε ένα υγρό. Η φωτιά κάνει φλαμπέ την άσφαλτο.
![](public://2022-02/Στιγμιότυπο οθόνης 2022-02-09 214943.jpg)
Το εφέ είναι ελκυστικό καθώς πέφτει το σκοτάδι. Διαμαρτύρονται έντονα και, κάτι μου θυμίζει η υπόθεση. Μα ναι! Όλα ξεκίνησαν όταν τέθηκε το ζήτημα φορολόγησης της αλκοόλης από την ΕΕ. Έλαχε στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ να το διαχειριστεί. Αλλά είπαμε. Η αριστερά είναι για τα δύσκολα.
Το τσίπουρο και τον ήλιο
Εκείνη την ωραία μέρα λοιπόν, ο αγροτοσυνδικαλιστής Βαγγέλης Μπούτας επισκέφτηκε με αντιπροσωπεία το Μαξίμου και έδωσε στον πρωθυπουργό ως δώρο ένα τσίπουρο. «Αν περάσουν τα μέτρα θα είναι το τελευταίο γνήσιο», είπε ο πονηρός Μπούτας και παρέσυρε τον Αλέξη να πει μεγάλες κουβέντες: «Μη στεναχωριέσαι. Το μόνο που δεν μπορούν να μας πάρουν είναι τον ήλιο και το τσίπουρο».
Ο Αποστόλου
Ο Αλέξης άφησε το θέμα στον μακροβιότερο υπουργό της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, τον Βαγγέλη Αποστόλου, και ρίχτηκε με τα μούτρα στην β’ αξιολόγηση του αριστερού Μνημονίου. Υποθέτω κανείς δεν τόλμησε να του πει ότι το πρόβλημα έμεινε άλυτο. Εφτά χρόνια μετά, σε σύσκεψη του Συλλόγου Αμβυκούχων Αμπελοκαλλιεργητών Τυρνάβου με τον αγαπημένο βουλευτή Λάρισας της Νέας Δημοκρατίας Μάξιμο Χαρακόπουλο, έγινε σαφές πως η μάχη της ονομασίας για τους απλούς παραγωγούς χάθηκε. Το δικό τους το απόσταγμα αντί για τσίπουρο, θα ονομάζεται « «παραδοσιακό απόσταγμα διήμερων».
Πιάσε ένα διήμερο
Καταρχήν να εξηγήσω: Διήμερος, είναι ο παραγωγός που έχει δικαίωμα να βάλει καζάνι και να φτιάξει απόσταγμα μόνο , (υποτίθεται) για οικιακή χρήση. Η διαδικασία υποχρεωτικά πρέπει να κρατήσει δυο μέρες. Ο Μάξιμος που δεν μασάει τα λόγια του θυμίζει ότι το πρόβλημα ξεκίνησε επί κυβερνήσεως ΣΥΡΙΖΑ κατά την κατάρτιση του τεχνικού φακέλου το 2016 για τα προϊόντα γεωγραφικής ένδειξης (Π.Γ.Ε). Όπως καθορίστηκε τότε, το τσίπουρο και η τσικουδιά των μικρών αποσταγματοποιών δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις του τεχνικού φακέλου. Ως εκ τούτου, οι όροι τσίπουρο και τσικουδιά, ως προϊόντα Γ.Ε. αφορούν μόνο εμφιαλωμένα προϊόντα και όχι τα προϊόντα που παράγονται από τους διήμερους με τον παραδοσιακό τρόπο. Μάλιστα επικοινώνησε με τον συνάδελφό του της Κοζάνη, Γιώργο Αμανατίδη – εισηγητή του νομοσχεδίου που ψηφίστηκε χθες βράδυ, μέσα στο οποίο είναι και το επίμαχο, για να το επιστήσει την προσοχή, αλλά φευ.
Να μπουν στο Δημόσιο
Ο Αμανατίδης, ως βουλευτής Κοζάνης, στην ομιλία του πριν την ψήφιση, έριξε όλο το βάρος στη ΛΑΡΚΟ και άφησε στην τύχη τους τους διήμερους του Τυρνάβου. Τώρα ασχολούμαι κι εγώ με τα μικρά, ενώ θέλω να ξαναγυρίσω στο έργο, ο Πολάκης γιατρός στη Βουλή, αλλά τί να κάνω; Ο Αμανατίδης λοιπόν, ζήτησε οι 12 εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ στην εκλογική του περιφέρεια την Κοζάνη, επειδή είναι εκτός Μητρώου Φορέων Γενικής Κυβέρνησης, να μετακινηθούν σε θέσεις στο Δημόσιο. Για τους άλλους Νομούς, σκασίλα του.
Ο Πολάκης γιατρός
Την ίδια ώρα, που ο Παφίλης του ΚΚΕ προειδοποιούσε για την (ΛΑΡΚΟ), «εμείς θα κάνουμε αυτό που κάναμε πάντα» λέγοντας παράλληλα, ότι όπως η ΛΑΡΚΟ γονάτισε την κυβέρνηση και τον Μποδοσάκη το ’77, έτσι θα γίνει και τώρα, λίγα μέτρα πιο πέρα ο Παύλος Πολάκης εκτελούσε με επιτυχία την πρώτη του χειρουργική επέμβαση στο ιατρείο της Βουλής. Ντυμένος άψογα, με χειρουργική ρόμπα, την μάσκα του κλπ, ανέλαβε να σπάσει ένα σπυράκι από εργαζόμενο στο κυλικείο. Η επέμβαση ήταν επιτυχής και ο ασθενής, που γλίτωσε την φασαρία να τρέχει είτε ιδιωτικά, είτε σε νοσοκομείο, αναρρώνει ευχαριστημένος.
Πρώτη φορά
Δεν είναι η πρώτη φορά που ένας βουλευτής-γιατρός προσφέρει υπηρεσίες τέτοιου τύπου. Συνέβαινε συνέχεια στα αλλεπάλληλα επεισόδια της πλατείας την ταραγμένη περίοδο 2010-2014, (μέχρι να γίνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ), όταν έφερναν αιμοφυρτος βουλευτές και στελέχη στο ιατρείο για πρώτες βοήθειες. Όμως είναι η πρώτη φορά, που βουλευτής ντύνεται σωστά για την περίσταση. Καλύτερο κι από Grey’ s Anatomy.
![](public://2022-02/Πολάκης χειρουργός.jpg)
Σας φιλώ
Η Πυθία
Διαβάστε περισσότερα άρθρα της στήλης INSIDE OUT
Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.