Σταθεροποιητικές κινήσεις καταγράφονται στο Χρηματιστήριο Αθηνών, στην τελευταία συνεδρίαση της εβδομάδας.
Η αγορά κινείται ήπια ανοδικά, παίρνοντας μια μικρή «ανάσα» μετά τις 10 διαδοχικές ανοδικές συνεδριάσεις και τα σωρευτικά κέρδη 9,67%. Ωστόσο, ο στόχος για το «11 στα 11» παραμένει, με το βλέμμα στα επίπεδα των 770 μονάδων.
Ειδικότερα, την Παρασκευή, λίγα λεπτά πριν τις 11:30, ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται στις 767,81 μονάδες σημειώνοντας οριακή άνοδο 0,13%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 13,16 εκατ. ευρώ.
Η εικόνα στο ταμπλό
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει οριακή πτώση σε ποσοστό 0,09%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,12%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Motor Oil (+2,14%) και της Coca Cola HBC (+1,28%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Ελλάκτωρ (-2,55%), της Aegean Airlines (-1,25%) και της ΔΕΗ (-1,06%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των τροφίμων (+1,56%) και του Πετρελαίου (+1,54%) , ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες της Τεχνολογίας (-1,26%) και των Ασφαλειών (-0,85%).
Ανοδικά κινούνται 41 μετοχές, 21 πτωτικά και 9 παραμένουν σταθερές. Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Αλουμύλ +7,14% και Νάκας +9,82%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Γενική Εμπορίου -5,63% και της Ελλάκτωρ -2,55%.