Και τώρα οι δυο τους. Οι νέοι Γραμματείς του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ και του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ, μετά από πολύμηνες διαδικασίες, εκλογικές ίντριγκες, αγωνία και παρασκήνιο βγήκαν πλέον στον αφρό της πολιτικής σκηνής. Επιλογές της απολύτου εμπιστοσύνης των Προέδρων τους – και πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς- ξεκινούν το περπάτημα στον μακρύ δρόμο μέχρι την κάλπη, όποτε αποφασίσει να την στήσει ο Κυριάκος. Ανυπομονώ για το πρώτο τους debate. Μεταξύ μας, το βρίσκω πιο φρέσκο κι από το debate Αλέξη-Νίκου.
Πόνεσε
Στα αλώνια των συνεδρίων ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ έπεσαν κορμιά για τους σταυρούς, δημιουργήθηκαν πικρίες, έλαμψαν πρόσωπα, άλλοι «σφάχτηκαν», άλλοι «φυτεύτηκαν» και γενικώς έγιναν όλα όσα περιμένει κανείς από συνέδρια που σέβονται τον εαυτό τους. Εάν δεχτεί κανείς ότι υπάρχει λυσσαλέος πόλεμος μεταξύ των δύο για την επικράτηση στο χώρο, υπάρχει ένα πρόσωπο-τρόπαιο, η εκλογή του οποίου έδωσε μεγάλο πόνο: ο Γιώργος Γιάνναρος.
16ος
![](public://2022-06/giorgos_giannaros.jpg)
Η αντίληψη των πραγμάτων έχει να κάνει με την οπτική που είναι ιδωμένα. Θα έλεγε κανείς ότι η εκλογή στην 16η θέση του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ δεν είναι και σπουδαία για ν’ ασχοληθεί κανείς. Όμως όταν αφορά το γιο του αείμνηστου Γρηγόρη Γιάνναρου, της ΕΠΟΝ, της Νεολαίας Λαμπράκη, της ΕΔΑ, του ΚΚΕ Εσωτερικού ’68, της ΕΑΡ, ιδρυτικός στέλεχος του Συνασπισμού και Διευθυντή της Αυγής ('78-'88), τότε η οπτική αλλάζει. Ο γιος του Γρηγόρη στο ΠΣ του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ είναι το πετράδι στο στέμμα (και όχι ο αξιόλογος επιστήμονας, και πρώην ευρωβουλευτής ΣΥΡΙΖΑ, Χρυσόγονος). Η αντάρα στην Κουμουνδούρου είναι μεγάλη σας λέω.
Έγινε ήρωας
Το άλλο πρόσωπο που ξεχωρίζει στο πασοκικό τοπίο, είναι, ο Μανώλης Χριστοδουλάκης. Ο άγνωστος στον οποίο εμπιστεύτηκε η αείμνηστη Φώφη το κόμμα, παραδίδει σκυτάλη στον Ανδρέα Σπυρόπουλο ως το απόλυτο θύμα των μηχανισμών. Αν και βγήκε δεύτερος στην Κεντρική Επιτροπή , γεγονός που προκάλεσε τεράστια έκπληξη καθώς μπήκε σφήνα μεταξύ Σπυρόπουλου – Ξεκαλάκη, εξελέγη στην 25η θέση μεταξύ των 31 αιρετών του Πολιτικού Συμβουλίου. Η δεύτερη θέση τον έκανε ήρωα. Η 25η , θύμα. Υπάρχει και χειρότερο βέβαια: εντελώς εκτός ΠΣ ο άνθρωπος της Φώφης, Μανώλης Οθωνας. To be continued.
Έλαμψε
Πολύ μακριά απ’ όλ’ αυτά, με σεμνό ρούχο παρέλασης σκούρο μπλε/λευκό, και εκθαμβωτικό χαμόγελο η αγαπημένη Ευαγγελία παρέλασε στην Πέμπτη λεωφόρο. Δίπλα της η Τζάκρη τρώει την σκόνη του κάμπου, αφού ούτε τα Louboutin, ούτε τα Ray Ban, την σώζουν από τη μήνη των ομογενών, καθώς η αποχή του ΣΥΡΙΖΑ τους στέρησε το δικαίωμα στις επόμενες εκλογές να ψηφίσουν από τον τόπο κατοικίας τους στις εκλογικές περιφέρειες που είναι εγγεγραμμένοι. Μοναδική ένσταση τα αξεσουάρ.
Θα της διάλεγα κάτι πιο made in USA, όπως αυτό το ωραίο cross body
![](public://2022-06/image_1.png)
της Tory Burch που βρήκα στο styleperse της Νησιώτη, μόνο με 70 ευρώ. Άσε που τα κρόσσια πάνε και για εμφανίσεις στον κάμπο. Θα την δει ο Ντάλτον και θα πέσει ξερός.
Εμπρός γενναίοι μου γαλάζιοι
Θάρρος! Δείξτε θάρρος και τόλμη γαλάζιοι μου πανεπιστημιακοί, γιατί αν δεν στηρίξετε την παράταξη στα δύσκολα τα μεταρρυθμιστικά, πότε περιμένετε να την στηρίξετε; Και να πεις ότι η Κεραμέως επιχειρεί να φέρει τα πάνω-κάτω στα Πανεπιστήμια. Μερικές αλλαγές προσπαθεί. Όμως ακόμα και γι' αυτές η αντίσταση είναι τεράστια. Τέλοσπάντων, ορισμένοι πρυτάνεις θεωρούν ότι χάνουν φέουδα από το νομοσχέδιο και ζήτησαν παράταση στην κατάθεσή του. Έτσι, η διαβούλευση θα ολοκληρωθεί στις 19 Ιουνίου αντί για τις 12 Ιουνίου που προβλεπόταν μέχρι σήμερα. Οπότε υπάρχει χρόνος για τους γαλάζιους πανεπιστημιακούς βουλευτές καταρχήν (Διγαλάκης, Συρίγος, Ταραντίλης, κλπ) να βγουν μπροστά και να το υπερασπιστούν. Όχι μόνο ο Καιρίδης να κοντράρεται με τους Συριζαίους ΚΑΙ για τα πανεπιστήμια.
Μεγάλωσε η δεξαμενή
![](public://2022-06/xristos-xatziemmanouil_-_eurokinissi.jpg)
Άσε που η δεξαμενή των πανεπιστημιακών μεγάλωσε στην κυβέρνηση με το think tank Δένδια στο υπουργείο Εξωτερικών. Μιλώ για το ΚΕΣΕΠ του Υφαντή, και εννέα εγνωσμένου κύρους επιστήμονες: Μάνο Καραγιάννη, Κωνσταντίνο Φίλη, Πέτρο Λιάκουρα, Χρήστο Χατζηεμμανουήλ, Παρασκευή Κεφαλά, Νίκο Τζιφάκη, Σπύρο Μπλαβούκο, Εμμανουέλα Δούση και Νίκο Παναγιώτου. Η θητεία του Συμβουλίου είναι τριετής και οι υπηρεσίες τους παρέχονται αμισθί. Επίσης δεν είναι όλοι γαλάζιοι. Τι θα έλεγαν όμως για το νόμο Κεραμέως που κάπως πάει να ανακατέψει την τράπουλα σε ό,τι αφορά το μοντέλο διοίκησης στα Πανεπιστήμια;
Σας φιλώ
Η Πυθία
Διαβάστε περισσότερα άρθρα της στήλης INSIDE OUT
Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.