Τα σενάρια για κλιμάκωση των μέτρων κατά του κορονοϊού επιβεβαίωσε η χθεσινή ΚΥΑ, σύμφωνα με την οποία είναι υποχρεωτική από σήμερα Σάββατο, η χρήση προστατευτικής μάσκας στα σούπερ μάρκετ, τόσο από τους εργαζόμενους όσο και από τους πελάτες.
Ήδη από τις αρχές της εβδομάδας οι λοιμωξιολόγοι εισηγήθηκαν τη μετατροπή της χρήσης μάσκας σε κλειστούς χώρους από προαιρετική, σε υποχρεωτική.
Προς το παρόν ωστόσο το σενάριο γενικευμένης χρήσης μάσκας φαίνεται πως δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες, όπως διαβεβαίωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Νίκος Παπαθανάσης.
Μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του MEGA, ο κ. Παπαθανάσης υποστήριξε πως «δεν υπάρχει στο τραπέζι αυτή τη στιγμή άλλο μέτρο», αποκλείοντας σε αυτό το στάδιο την καθολική χρήση μάσκας.
«Αυτό που υπάρχει είναι οι έλεγχοι, οι οποίοι πλέον είναι συντονισμένοι. Με την κατεύθυνση που δίνει η Πολιτική Προστασία θα εντατικοποιηθούν και θα ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα δύο φορές την εβδομάδα» υποστήριξε χαρακτηριστικά.
Σύμφωνα με τον υφυπουργό «πρέπει όλοι να αισθανθούμε την ατομική ευθύνη και να τηρήσουμε τους κανόνες. Έχουμε υποχρέωση απέναντι στους συμπολίτες μας καθ’ ότι είμαστε ακόμη εν μέσω κρίσης του κορονοϊού».