Συνεχίζεται η άδεια ειδικού σκοπού που θα επανακαθορίζεται ανάλογα με το άνοιγμα των σχολείων, ανακοίνωσε ο υφυπουργός Εσωτερικών, Θεόδωρος Λιβάνιος.
«Η εξ αποστάσεως και εκ περιτροπής εργασίας στο Δημόσιο συνεχίζεται», ανακοίνωσε ο υφυπουργός Εσωτερικών, Θεόδωρος Λιβάνιος, εξειδικεύοντας και αυτός με τη σειρά του το σχέδιο άρσης των περιοριστικών μέτρων.
Σήμερα γίνεται το πρώτο βήμα για την επιστροφή στην ομαλότητα, αλλά ο δρόμος δεν είναι εύκολος, εξήγησε ο κ. Λιβάνιος και ανέλυσε:
- Η εξ αποστάσεως και εκ περιτροπής εργασίας στο Δημόσιο συνεχίζεται.
- Συνεχίζεται η άδεια ειδικού σκοπού που θα επανακαθορίζεται ανάλογα με το άνοιγμα των σχολείων.
- Για την ασφάλεια των εργαζομένων του Δημόσιου Τομέα που προσέρχονται με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στις υπηρεσίες τους αποφασίστηκε η προσέλευση να γίνεται σε τρία στάδια (στις 7, στις 8 και στις 9 το πρωί).
- Τα ΚΑΠΗ και οι Λέσχες Φιλίας παραμένουν κλειστά μέχρι νεωτέρας.
- Δημοτικοί και παιδικοί σταθμοί θα επαναλειτουργήσουν ανάλογα με την επιδημιολογική εξέλιξη.
- Οι υπαίθριες αθλητικές εγκαταστάσεις ανοίγουν με την τήρηση των κανόνων, ενώ οι παιδικές χαρές παραμένουν κλειστές και το άνοιγμα τους θα εξαρτηθεί από την έναρξη των πρωτοβάθμιων σχολικών μονάδων.