![Ακαδημία Πτηνοτροφίας: Σε Άρτα και Ιωάννινα οι επόμενοι κύκλοι εκπαίδευσης νέων πτηνοτρόφων – Αιτήσεις έως 30 Οκτωβρίου](/sites/default/files/styles/cover_image_725x500/public/2023-10/shutterstock_poylia.jpg?itok=4Z2pxwmx)
Tον τρίτο και τον τέταρτο κύκλο της καινοτόμου Ακαδημίας Πτηνοτροφίας -που θα υλοποιηθούν στην Άρτα και τα Ιωάννινα αντίστοιχα- ανακοινώνει ο οργανισμός Νέα Γεωργία Νέα Γενιά.
Στόχος της δράσης είναι να προσφέρει σε νέες και νέους πτηνοτρόφους τις απαραίτητες γνώσεις, ικανότητες και δεξιότητες για την αποτελεσματική εκτροφή κρεοπαραγωγών πτηνών, όπως κοτόπουλο και γαλοπούλα. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους στην ιστοσελίδα του οργανισμού μέχρι τις 30 Οκτωβρίου 2023.
Μέσω της δράσης θα δοθεί η δυνατότητα, συνολικά, σε 100 νέες και νέους πτηνοτρόφους με μεγάλη, μικρή ή και καθόλου εμπειρία, να αποκτήσουν εξειδικευμένες γνώσεις για την εκτροφή κρεοπαραγωγών πτηνών. Η εφαρμογή των μαθησιακών αποτελεσμάτων της Ακαδημίας από τους εκπαιδευόμενους-παραγωγούς θα φέρει οφέλη ως προς τη βιωσιμότητα, την ανταγωνιστικότητα και την κερδοφορία των μονάδων τους, με σεβασμό στο περιβάλλον και στην κοινωνία.
Συνολικά, θα πραγματοποιηθούν 4 κύκλοι κατάρτισης των 25 ατόμων (ένας κύκλος για κάθε περιοχή υλοποίησης). H διάρκεια κάθε κύκλου είναι 40 ώρες, εκ των οποίων οι 32 ώρες αποτελούν τη θεωρητική εκπαίδευση και οι 8 ώρες την πρακτική άσκηση. Στο τέλος του προγράμματος δίνεται στους συμμετέχοντες βεβαίωση παρακολούθησης.
Τι είναι η Ακαδημία Πτηνοτροφίας
Η Ακαδημία Πτηνοτροφίας αποτελεί μία πρωτοβουλία του οργανισμού Νέα Γεωργία Νέα Γενιά, η οποία υλοποιείται μέσω της ιδρυτικής δωρεάς του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και τη χορηγία της Τράπεζας Πειραιώς.
Η δράση σχεδιάζεται και υλοποιείται από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με την επιστημονική καθοδήγηση καταξιωμένων επιστημόνων με επαγγελματική εμπειρία στον κλάδο. Επικεφαλής της δράσης είναι ο κ. Μιχάλης Γκολιομύτης, Επίκουρος Καθηγητής ΓΠΑ.
Πιο συγκεκριμένα, η διάρκεια της εκπαίδευσης στα Ιωάννινα είναι από τις 20 Νοεμβρίου έως τις 5 Δεκεμβρίου 2023. Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας έως τις 30 Οκτωβρίου εδώ.
Η διάρκεια της εκπαίδευσης στην Άρτα είναι από τις 21 Νοεμβρίου έως τις 7 Δεκεμβρίου 2023. Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας έως τις 30 Οκτωβρίου εδώ (Ακαδημία Πτηνοτροφίας (Άρτα 2023)).
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και τις προϋποθέσεις συμμετοχής μπορείτε να βρείτε εδώ.
Διαβάστε περισσότερα άρθρα της στήλης Tip of the Day
Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.